FUJIFILM; DÜNYADA COVID-19 İÇİN UMUTTAN FAZLASI!

FUJIFILM; DÜNYADA COVID-19 İÇİN UMUTTAN FAZLASI!

Uzun yıllardır Türkiye'de ve dünyada,beşeri ve veteriner sağlık sektöründe hizmet veren Fujifilm, sahip olduğu deneyim ve teknoloji ile Covid-19 pandemisi ile mücadele eden insanlık için önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Fujifilm Toyama Chemical Co.Ltd. firmasının üretmiş olduğu Favipiravir etken maddeli ilacın Faz III çalışmalarına başlandı. Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Direktörü Zhang Xinmin'in Çin'in Wuhan ve Shenzhen kentlerinde 200 hastanın tedavisinde kullanılan ilacın hastalık süresini kontrol grubuna göre 4.2 ila 6 gün arasına düşürdüğünü, solunum desteği ihtiyacı duyan hasta sayısının ise %17.1'den %8.2'ye düşürdüğünü belirtmişti. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilacın hastalığın tedavi süresini 11 günden 4 güne indirmeyi başardığını belirterek ilacın tedavide kullanılmak üzere ülkeye getirildiğini belirtti. Çin ve Türkiye gibi birçok ülkede Covid-19 pozitif hastalara kullanımına başlanılan ilaç virusun replikasyonunda yer alan RNA polimeraz enzimini inhibe ederek etki gösteriyor.

Ayrıca Fujifilm Wako Chemicals, Wako QuickGene serisi cihazlarla Covid-19 virusunun RNA izolasyonunu yapmayı başardı. Böylelikle bilim insanları için hastalığı, yüksek güvenilirlikle erken dönemde tespit ve tedavi edilmesi olanağı sağlanmıştır.


Fujifilm'in basın bülteni için lütfen tıklayınız